Liczba wyświetleń w ostatnim miesiącu

środa, 5 marca 2014

Dobre odżywianie kota - czyli tania karma czy droga karma?

To czym żywimy naszego kota ma odzwierciedlenie w jego kondycji fizycznej, wyglądzie i zdrowiu.
Na rynku znajduje się wiele firm, które proponują różnego rodzaju karmy - tanie i drogie.
Aby nasz kot był zdrowy, miał miękką i lśniącą sierść musimy mu w karmie dostarczyć odpowiednie składniki. A więc to skład karmy jest ważny w podjęciu decyzji o jej zakupie.



Kot to bezwzględny mięsożerca. Oznacza to ni mniej ni więcej, że żywi się niemal wyłącznie mięsem, którego nie da się w żaden sposób zastąpić. Dlatego w karmie powinno się znajdować jak najwięcej białka pochodzącego z mięsa.Trochę tłuszczu oraz witaminy i minerały. Organizm kota nie jest przystosowany do trawienia roślin, nie posiada do tego odpowiednich enzymów.
Kupując pokarm patrzymy na jego skład.
Skład karmy to procentowa zawartość składników: białka, tłuszczów, witamin i minerałów oraz innych składników.

BIAŁKO
Jest to najważniejszy składnik kociego jedzenia. Białko pochodzenia zwierzęcego to nie tylko budulec mięśni kota ale także główne źródło energii.
jego procentowa zawartość powinna być jak najwyższa. Najlepsze karmy mają minimum 30% zawartości białka.
Ważne jest źródło białka, powinno pochodzić z mięśni. Jest ono najlepiej przyswajalne ( lepiej od białka znajdującego się np w podrobach, pazurach, włosach, skórze itp ) . Najlepsze karmy są wyprodukowane właśnie z mięsa, w tych tańszych wykorzystuje się do produkcji inne źródła białka zwierzęcego.
Tak więc najlepsza karma powinna zawierać dużo mięsa i dużo białka.
Gorsze karmy mogą również zawierać dużo ( procentowo ) białka. Jednak jest to białko mniej przyswajalne przez koci organizm, przez co nie zaspokaja w pełni zapotrzebowania na ten składnik.

TŁUSZCZ
tłuszcz podnosi smakowitość karmy.
tłuszczu nie powinno być zbyt wiele w karmie, składnik ten powinien pozostawać w odpowiednim stosunku do białka.
Należy pamiętać, że jest to również źródło energii dla kotów.
Tłuszczu powinno być w karmie 10-22%. W karmach dla kotów otyłych ok 10%, w innych  może być ta górna granica.
Zbyt duża ilość tłuszczu w  karmie powoduje odkładanie się go w organizmie co prowadzi do otyłości.

WITAMINY I MINERAŁY
W karmie powinny też znajdować się witaminy i sole mineralne. Zawartość tych składników w karmie powinna pokrywać w pełni dzienne zapotrzebowanie na te minerały .
Najważniejsze pierwiastki, które powinny się znaleźć w karmie to :
wapń, fosfor, magnez, sód, żelazo, mangan, cynk,  jod, selen i potas.
Wapń - to główny budulec kości, duża jego zawartość powinna znajdować sie w karmach dla kociąt.
Potas- wpływa na pracę serca.
Zawartość tych pierwiastków w dobrych karmach dla kota powinna być na poziomie:
wapń 0,99%, fosfor 0,85%, potas 0,6%, magnez 0,09%, sód 0,4%, żelazo 195,0 mg/kg, mangan 73,0 mg/kg, cynk 225,0  mg/kg, jod 3,4  mg/kg, selen 0,18  mg/kg, miedź 15,0  mg/kg.

Obok pierwiastków ważne są witaminy, ich zawartość optymalna to:
witamina A 7.000,0 UI/kg, kwas foliowy 3,6 mg/kg, cholina 2.200,0 mg/kg, witamina B1 (tiamina) 13,4 mg/kg, witamina B2 (ryboflawina) 48,4 mg/kg, witamina B5 (kwas pantotenowy) 45,0 mg/kg, witamina B3 (niacyna) 153,2 mg/kg, witamina B6 (pirydoksyna) 22,2 mg/kg, witamina D3 800,0 UI/kg, biotyna 1,42 mg/kg, witamina B12 (kobalamina) 0,14 mg/kg, witamina C 200,0 mg/kg, witamina E 500,0 mg/kg.

Oprócz wyżej wymienionych składników kocia karma powinna zawierać jeszcze włókno roślinne, które zapobiega zaparciom. Nie powinno być go jednak zbyt wiele, ponieważ w duzej ilości powoduje uczucie sytości co może w końcu prowadzić do niedożywienia kota, zwłaszcza gdy karma nie jest wartościowa. 


Podsumowanie:
karma nie powinna zawierać zbóż, powinna zawierać nieprzetworzone mięso ( włókna mięśniowe) . witaminy i minerały i trochę tłuszczu. Zalecane jest nieco roślin w postaci warzyw.

Karmy tańsze zawierają sporo zbóż, które są tańsze w produkcji, jednak kupując droższe karmy w ogólnym rozrachunku bardziej się nam to opłaca. Nasz pupil będzie zdrowy, wesoły, radosny. 

http://www.glodnyzwierzak.pl/pl/c/Koty/2/1/default/1/f_producer_17/1



4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawie napisane. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie posiadanie kociaka to bardzo ciekawa sprawa i ja także rozważam o tym aby mieć takiego pupila. Zaintrygował mnie artykuł https://glos24.pl/jak-widzi-kot w którym ciekawie zostało wytłumaczone to jak widzi kot. Jak dla mnie jest to bardzo ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedy posiadamy kociaka to naprawdę bardzo ważne jest to, aby go dobrze wychować. Mi spodobał się wpis o kociakach w https://www.kariera24.info/dlaczego-niektore-lazienki/ i moim zdaniem jest tak, że na pewno każdy z nas również tak uważa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moim zdaniem kociaki są bardzo ciekawymi pupilami i na pewno warto jest je mieć u siebie w domu. Jak również napisano o nich w https://www.globewings.net/pl/zycie/kot-syberyjski-dla-kogo.html i ja myślę,że takie kociaki są po prostu milutkie. Dlatego ja także rozważam teraz aby adoptować jeszcze kolejnego kota do siebie do domu.

    OdpowiedzUsuń