Liczba wyświetleń w ostatnim miesiącu

niedziela, 29 czerwca 2014

Sposób na Kleszcze

Sezon na kleszcze rozpoczyna się na wiosnę.
Jednak należy pamiętać, że to nie pora roku sprzyja kleszczom, lecz  temperatura otoczenia.
Nawet w zimie przy wyższych temperaturach do naszego pupila może się doczepić niechciany pasożyt.
Dlatego w czasie całego roku należy dbać o naszego pupila i sprawdzać czy czasem nie przynosimy ze spaceru z nim do domu niechcianych gości.




Wiosna najbardziej sprzyja rozwojowi kleszczy. Nasz pupil może je przynieść na sobie z łąk, lasów, z podwórka.
Należy pamiętać, kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby, które zagrażają życiu psa lub kota.
W Polsce kleszcze najczęściej przenoszą: BEBESZJOZĘ, BORELIOZĘ.

Aby ustrzec naszego przyjaciela od tych nieprzyjemnych i śmiertelnych chorób należy im przeciwdziałać. Należy zabezpieczać psa lub kota przed atakiem kleszcza.

Na rynku dostępne są krople przeciwkleszczowe, które aplikuje się na skórę, obroże przeciwkleszczowe, szampony, spraye, są też dostępne szczepionki przeciwko Bebeszjozie.

Jak działają owe preparaty:
Wiele osób uważa, że preparaty te nie działają, ponieważ mimo ich zastosowania na naszym psie znaleźliśmy kleszcza. Nic bardziej błędnego. Preparaty nie mają na celu odstraszenia kleszcza. Mają na celu uśmiercenie kleszcza w ciągu 48 godzin, gdy ten zetknie się z wydzielinami łojowymi naszego pupila. Większość stosowanych w środkach przeciwpasożytniczych substancji czynnych gromadzi się w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych, skąd w sposób ciągły uwalniana się na powierzchnię skóry wraz z fizjologicznie wydzielanym łojem. Ta wysoka litofilność tych związków zapewnia, że nasz pies jest chroniony nawet po kąpieli. Ryzyko przeniesienia zarazków chorobotwórczych z kleszcza na psa lub kota jest proporcjonalne do czasu ssania krwi. Zakończenie ssania stanowi okres największego zagrożenia przenoszenia chorób. Ryzyko jest stosunkowo niskie do 48 godziny od momentu przyczepienia się kleszcza i rozpoczęcia procesu ssania krwi. Po upływie tego czasu ryzyko staje się coraz większe, dlatego zabicie pasożyta przed upływem 48 h w znacznym stopniu ogranicza również ryzyko wystąpienia chorób odkleszczowych. 

Należy pamiętać o tym, że stosowane preparaty mają działanie ochronne przez 3 do 5 tygodni! Po tym okresie należy je zaaplikować kolejny raz.

Opisy chorób:

 BEBESZJOZA
to bardzo groźna choroba przenoszona przez kleszcze. Nieleczona lub leczona źle prowadzi do śmierci. 
Kleszcze, które ją przenoszą występują na znacznej części terytorium Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionów północnych, północno-wschodnich i wschodnich. Terenami o szczególnym zagrożeniu są lasy, łąki, parki i ogrody, zwłaszcza jeżeli są porośnięte wysoką trawą.
Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwiobiegu pierwotniaki bebeszjozy, które atakują krwinki czerwone. W komórce następuje ich gwałtowne namnażanie, w wyniku czego następuje rozerwanie komórki i pierwotniaki atakują następne komórki. W wyniku tego procesu dochodzi do reakcji łańcuchowej, która prowadzi do zniszczenia znacznej części krwinek czerwonych i tym samym do anemii. Dochodzi do znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby. Dodatkowo mogą wystąpić silne zaburzenia pracy układu krążenia, a także żółtaczka. 

objawy:
  • Apatyczność – zwierzę staje się osowiałe, nie cieszy się np. ze spacerów i innych rzeczy, które dotychczas sprawiały mu radość,
  • Brak apetytu – zwierzę nie chce jeść, ani pić,
  • Powiększenie węzłów chłonnych,
  • Wysoka gorączka, dochodząca do 40-41°C,
  • Wymioty, biegunka (często z domieszką krwi),gazy
  • Zażółcenie lub bladość błon śluzowych jamy ustnej,
  • Problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (krwiomocz),
  • Niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia ze strony układu nerwowego.
  
 BORELIOZA

Krętki boreliozy dostają się do krwi ( podobnie jak pierwotniaki bebeszjozy ), tam się namnażają i wraz z krwią wędrują do poszczególnych organów. 
Usadawiają się najczęściej w tkance łącznej (skóra, ścięgna, ściany naczyń krwionośnych w tym w naczyniach mózgowych), w mięśniach i w tkance nerwowej (w komórkach glejowych i nerwowych). Krętki boreliozy są znajdowane w większych ilościach we wzgórzu (ośrodek mózgowy zawiadywania układem czuciowym i bólem), miazdze zębowej oraz w gałkach ocznych. W zainfekowanych narządach dochodzi do stanu zapalnego i niszczenia tkanek. 

objawy:
to przede wszystkim silny odczyn zapalny wielu stawów, powodujący problemu w poruszaniu się zwierzęcia. Zaatakowane stawy są gorące i bolesne, pies ma wysoką gorączkę, jest apatyczny. Często występuje powiększenie węzłów chłonnych , a jeżeli bakteria zaatakowała również układ nerwowy może dochodzić również do zaburzeń neurologicznych. Rozpoznanie choroby jest stosunkowo trudne ze względu na brak swoistych objawów, jednak badanie krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego pozwala zidentyfikować chorobę.



Gdy na naszym psie lub kocie znajdziemy przyczepionego kleszcza najlepiej iść z nim od razu do weterynarza, który z wprawą go wyjmie.
Można oczywiście samemu wyjąć kleszcza, ale należy uważać, aby nie pozostawić głowy kleszcza w ciele naszego pupila. Należy wyjmować go za pomocą pęsety lub specjalnym narzędziem do usuwania kleszczy. Wyciągamy go pewnym i energicznym ruchem. Miejsce po kleszczu oraz swoje ręce dezynfekujemy.


2 komentarze:

  1. Borelioza jest tak samo groźna dla zwierząt jak i ludzi o czym można przeczytać na https://boreliozaonline.pl/. Ze zwierzętami jest taki problem, że niestety bardzo ciężko upilnowac czy to kota czy tez psa.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie zwierzaki bardzo szybko mogą łapać kleszcze i nie jest to nic dziwnego. Dlatego ja mam w domu cały zestaw kosmetyków do pielęgnacji psów z https://sklep.germapol.pl/ i po każdym spacerze rozpoczynamy czyszczenie.

    OdpowiedzUsuń