Liczba wyświetleń w ostatnim miesiącu

niedziela, 26 stycznia 2014

Gdy kot załatwia się poza kuwetą

Gdy nasz kot załatwia się poza kuwetą .


Jest to powszechny problem właścicieli kotów. Niemal każdy kto posiada w domu kota spotkał się z tym zjawiskiem. 

Wiele osób uważa, że kot załatwiając się poza kuwetę robi im na złość, jest wredny i złośliwy. 
Wiele osób karci kota za to ( nic bardziej błędnego !!! ).

Błąd tkwi nie w złośliwości naszego Mruczka, ale w ludzkiej nieznajomości kociej psychologii i kociego behawioru. 

Postaram się przytoczyć powody, które stymulują kota do takiego zachowania. 




Kot nie jest istotą ludzką, nie wie, że kupa na środku łóżka jest niekulturalna i niefajna.
On chce nam przekazać pewną informację. Chce zakomunikować, że coś się dzieje. Zwierzęta w taki właśnie sposób komunikują się ze sobą. Poprzez odchody. Kot postępując w ten sposób pokazuje nam, że albo mu coś nie pasuje, albo jest chory, albo mu jest źle. 
To jest bardzo prosta i powinna być oczywista dla nas informacja. Naszemu kotu coś jest ! 

Trzeba przeanalizować wszystko od początku : 

Pierwsze pod lupę idzie ZDROWIE 
Załatwianie się poza kuwetę może mieć wiele zdrowotnych przyczyn.

Siusianie może być objawem : cukrzycy, choroby nerek, zakażeniem kocią białaczką, FIV, FIP, nadczynności tarczycy,padaczki, zwyrodnień stawów, syndromu urologicznego kotów, zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem lub rują. 
Kupa może być objawem zwyrodnień kręgosłupa, choroby nerek, zarobaczenia, zaparć, zapalenia, zatkania gruczołów okołoodbytowych, limfocytarnego zapalenia jelit. 

Bardzo często załatwianie się poza kuwetą to jedyny objaw choroby, który możemy zaobserwować, jeśli się powtarza należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem i wykluczyć wszelkie choroby związane z tym objawem. 

Pamiętajcie ! Kot się nie skarży na dolegliwości, ukrywa to, że mu coś jest. Jak tylko widzimy niepokojące nas objawy natychmiast należy działać, aby nie było za późno. 



Jednakże bardzo często może mu po prostu coś nie pasować . 


Na przykład KUWETA

Może być brudna - kuwetę należy czyścić 1-2 razy dziennie ( lub po każdym załatwianiu się ), myć ją raz na tydzień ( preparatami bezwonnymi, wonnych koty nie lubią ) i raz na miesiąc wymieniać cały piach.
Koty są różne i mają różne upodobania. Niektóre z nich nie uznają załatwiania się w użytej już raz kuwecie, albo po załatwieniu się drugiego kota.

Może być za mała - kot musi mieć miejsce do kręcenia się, kopania, wąchania, musi mieć kuwetę dostosowaną do swoich rozmiarów. Jeśli nie bedzie miał miejsca na zwyczajowe pokręcenie się, uzna że czas znaleźć inną kuwetę ...

Może być za mało lub za dużo piachu. Tutaj trzeba zaobserwować co kot lubi, są koty, które muszą mieć dość dużą warstwę piachu, aby móc w niej wygodnie kopać. 

Może być nieodpowiedni piach. To co dla nas ludzi wydaje się fajne, pachnące, ekologiczne i wygodne ( bo można wrzucać prosto do wc ) niekoniecznie za takie musi być uznane przez nasze Mruczki . Metodą prób i błędów należy dobrać odpowiedni żwirek dla kota i stosować go. To kot dobiera to co mu najbardziej odpowiada. Najbardziej naturalnym dla kota jest żwirek drobnoziarnisty i bezzapachowy. Ale moze polubi silikonowy lub drewniany . Trzeba próbować. 

Może być zł typ kuwety. Są koty, które lubią ustronne miejsca, żeby się załatwiać i niekoniecznie lubią być podglądane. Dla nich są kuwety zamknięte. Są też takie, które nie lubią załatwiać się w zamkniętych kuwetach, ponieważ czują się niepewnie, nie widzą tego co się dzieje wokół kuwety, czują się zagrożone. 

Może być złe miejsce ustawienia kuwety. Niestety i to także wybiera kot. Mamy dużo szczęścia jeśli kot zaakceptuje wybrane przez nas miejsce. Jeśli jednak załatwi się poza kuwetę spróbujmy ustawić ją tam, gdzie się załatwia i co jakiś czas przesuwać ją o kilka centymetrów aż do miejsca wybranego przez nas. Albo jeśli miejsce jest akceptowalne przez nas to zostawić ją tam. Ale jeśli po przestawieniu kuwety kotek jednak wybrał znów inne miejsce to znaczy, że problem nie tkwi w złym ustawieniu kuwety. Nie ustawiajmy kuwety w pobliżu misek z jedzeniem, koty nie załatwiają się tam gdzie jedzą.

Może to być za mało kuwet. Są koty, które siusiają do jednej kuwety wszystkie razem i jest dobrze. Ale są koty, które potrzebują mieć oddzielne kuwety.Albo takie które na siusiu potrzebują jednej kuwety a  kupkę do innej kuwety. 
Mogą to być negatywne skojarzenia. Jeśli kot został przestraszony w kuwecie, łapany tam w celach dla siebie nieprzyjemnych ( podanie leku, zastrzyk ). Niestety więcej do tej kuwety nie wejdzie. 



ZMIANY 
Nagłe zmiany w codziennych rytuałach, zmiana karmy, zmiana żwirku, zmiana lokalizacji kuwety, zmiana godzin karmienia to wszystko może powodować niepokój, który okażą nam załatwianiem się poza kuwetę. Należy pamiętać, ze koty bardzo silnie przyzwyczajają się do utartych schematów, zwyczajów, rytuałów. Nagłe zmiany wytrącają je z równowagi. 

STRES, LĘK
Te czynniki bardzo często wywołują niepożądane zachowania kotów. 
Mogą być spowodowane : przeprowadzką, pojawieniem się nowego członka rodziny,  nowego zwierzęcia, przemeblowaniem, zaniedbywaniem kota w związku z pracą, pozostawianiem kota na kilka dni samego. Jeśli kotów jest więcej może to być nieporozumienie między nimi, walki o miejsce w stadzie, o zabawki, jedzenie.Wówczas kot szuka miejsc, gdzie będzie czuł się bezpieczny i tam właśnie się załatwia.
W  tym przypadku jedyne co możemy zrobić to zmienić nasze zachowanie w stosunku do kota, poświęcić mu więcej czasu, okazać czułość, sprawić, że poczuje się bezpiecznie. I mieć dużo cierpliwości i czekać na zmiany w jego zachowaniu.



Obserwujmy uważnie naszego Mruczka, starajmy się zrozumieć go, poznać jego zwyczaje, upodobania. 
Będzie nam łatwiej mieszkać i żyć razem. 






1 komentarz:

  1. My mieliśmy na początku problem, kiedy nasz kotek nie chciał załatwiać się w swojej kuwecie i robił, gdzie popadnie ale problem się w końcu rozwiązał, gdy zmieniliśmy mu z mężem żwirek. W dodatku postaraliśmy się o funkcjonalną kuwetkę z filtrem, który chroni nas :P przed nieprzyjemnymi zapachami.

    OdpowiedzUsuń